Nacházíte se zde: Spoření - Dětské spoření


Spoření - Dětské spoření

Rodiče často řeší otázku jaké spoření zvolit pro dítě. Určitě je vhodné svým dětem přeci jen alespoň trochu usnadnit jejich vstup do dospěláckého života – studium a bydlení patří mezi ty nejzákladnější důvody proč dítěti spořit. Finanční ústavy nabízejí různé spořící produkty, ne všechny jsou však pro tento účel vhodné. Při vybírání takového produktu je důležité se zamyslet nad tím, zda chcete svému dítěti spořit dlouhodobě (např. do jeho 18ti let), nebo zda chcete mít k odkládaným penězům volný přístup.

Dětský účet

Banky často nabízí speciální účty pro děti. Vě většině případů jsou zdarma a od určitého věku banky dítěti vystavují i platební kartu. Jsou tyto účty ale vhodné pro spoření pro naše dítě? Řekl bych, že ne. Jejich úročení sice není nejhorší, ale není vyšší než u lepších spořících účtů na trhu (např. ING, mBank…). Navíc tyto dětské účty mají často omezené možnosti platebního styku, výběrů atd… Účelem dětských účtů je naučit dítě využívat bankovní služby, nikoliv mu spořit.

Spořící účet

V dnešní době oblíbenost spořících účtů vysokým tempem narůstá, často je ale lidé využívají pro účely, kdy to není příliš vhodné. Pokud se rozhodnete spořit dítěti pomocí spořícího účtu, pak je to vhodné pro případ, kdy z těchto peněz čas od času financujete něco pro dítě (např. školní pomůcky atd…). Naopak spořit pomocí tohoto účtu dlouhodobě (rozhodnete se např. dítěti spořit do jeho 18ti let) je naprosto nevhodné. V případě dlouhodobého spoření vám totiž spořící účet nevydělá ani na inflaci, a spořené peníze pro vaše dítě budou jen ztrácet na hodnotě.

Pojištění

Přemýšlím, zda se tu mám rozepisovat o pojištění, nebo to říct stručně. Raději stručně – pojištění NENÍ spoření. Spořit dítěti pomocí jakéhokoliv pojištění není vhodné. Jedná se o nákladnou a prodělečnou legraci (v případě spoření). Dítě si samozřejmě pojistit můžete, ale nespořil bych pro své dítě pomocí pojištění.

Pravidelné investování do podílových fondů

Přiznám se hned na začátku, že se jedná o mou oblíbenou formu spoření. Pravidelným investováním do podílových fondů lze dlouhodobě dosáhnout zajímavých výnosů, krátkodobě však takový druh spoření může i prodělávat. Zkusím to vysvětlit na jednoduchém příkladě: Představte si, že jste koupili 1 akcii ČEZu za 1000,-. Příští měsíc však akcie klesly, a 1 akcie ČEZu nyní stojí 500,-. To je 50% ztráta! Kdybych nakoupil akcie ČEZu za 100.000,-, tak bych nyní měl jen 50.000,-! Klasická reakce. Pokud byste investovali pravidelně 1000,-/měsíčně, pak byste první měsíc nakoupili 1 akcii ČEZu za 1000,-. Druhý měsíc byste už ale nakoupili za 1000,- 2 akcie ČEZu (1 stojí 500,-). Za 2 měsíce byste tedy investovali 2000,- a měli nakoupené 3 akcie ČEZu při průměrné nákupní ceně 666,- (2000,- děleno 3 = 666,-). Aktuální cena ČEZu je 500,-, vy máte nakoupeno za 666,-, jste tedy ve ztrátě. Vaše ztráta není 50%, ale 25%! Nemusíte tedy čekat až vám akcie ČEZu narostou o 100% (z 500,- na 1000,-), stačí vám totiž nárůst z 500,- na 666,- a jste na svém. Další nárůst akcií přes hodnotu 666,- je pro vás ziskem. Jinými slovy řečeno, v případě kdy investujete pravidelně ať už do akcií nebo do podílových fondů, nárůsty i poklesy jsou pro vás dobře i špatně:

Závěrem

Podle mého názoru je nejlepším spořením pro děti Stavební spoření a Pravidelné investování do podílových fondů. Spořící účty a dětské účty nejsou vhodné pro případ, kdy se rozhodnete dítěti spořit do jeho 18ti let, spořené peníze by totiž díky inflaci ztráceli na hodnotě. Víte o lepších způsobech jak spořit dětem?


TOPlist