Nacházíte se zde: Spoření - Zastánci dětských účtů se dělí na dva tábory


Dětské účty

Zastánci dětských účtů se dělí na dva tábory. První se nechali nalákat nabídkou banky a když byli ve správnou dobu na správném místě osloveni bankou s dovětkem, že „je to zadarmo“, neřekli ne. Druzí vidí v dětských účtech moderní nástroj pro řešení financí dítěte. Vkladní knížky pomalu vymírají a nahradily je dětské účty, na které lze snadno navázat další finanční produkty jako platební karty nebo pojištění.

Odpůrci dětských účtů zastávají názor, že dítě nepotřebuje ve svém útlém věku (dětský účet lze otevřít již po narození dítěte) používat bankovní služby a pro spoření dítěti není nutné využívat dětský účet, když existují lepší produkty s lepšími úroky a lepšími cenami.

Někde mezi dvěma názorovými tábory je ještě šedá vrstva klientů bank, která dětský účet využívá k jinému účelu, než je určený. Někteří jej používají jako levný prostředek pro hotovostní vklady a výběry na pokladně banky, jiní se jeho prostřednictvím schovávají před exekucemi (prostředky na dětském účtu patří jeho majiteli-dítěti a nelze je exekuovat).

Zda je dětský účet tou správnou cestou pro vaše finanční potřeby, resp. potřeby vašeho dítěte, si musíte rozhodnout sami. Zastávám názor, že pro malé dítě do 10 let je dětský účet zbytečný. Plyšová hračka při založení účtu udělá tolik radosti jako jakákoli jiná za pár korun z obchodu – a nemusíte při placení dávat osobní údaje své i dítěte. Pro školáka od 10 let věku však může být dětský účet pozvolnou cestou, jak se naučí hospodařit s penězi, nebo pomocí platební karty prostředkem pro příjem kapesného.


TOPlist